5 kişinin öldüğü patlamaya neden olan tüpü değiştiren şüphelinin yetki belgesi yokmuş

İzmir Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında edinilen bilgilere göre, 5 kişinin hayatını kaybettiği, 63 kişinin yaralandığı patlamanın yaşandığı lokantayı, tutuklanan iş yeri sahibi G.K. geçen yıl ağustosta oğluyla işletmeye açtı. Kadın, oğlunun 4 ay sonra başka bir işe girmesi nedeniyle lokantayı tek başına işletmeye devam etti.

AA’nın haberine göre iş yeri hakkında geçen mayısta “ruhsatsız olduğuna” dair şikayet geldiği, işletmenin ruhsat başvurusunun bulunduğu ve konunun belediye tarafından değerlendirme aşamasında olduğu bilgisine ulaşıldı.

YILLARDIR YETKİSİZ ÇALIŞIYORMUŞ

Patlamadan bir gün önce tüpü değiştiren M.K’nin ise ifadesinde Torbalı’da yıllardır bu işi yaptığını, gaz kaçağını kontrol ettiğini söylediği kaydedildi.

M.K’nin tüp değiştirme konusunda yetki belgesinin olmadığı ifade edildi.

Soruşturma dosyasında, lokanta sahibi G.K’nin “Tüpün cumartesi öğleden sonra değiştirildiğini, iş yerinin gece 02.00’ye kadar açık olduğunu” söylediği ifadesi de yer aldı.

TÜPTEN SIZAN GAZ İŞ YERİNE DOLDU

İfadeler ve soruşturma kapsamında ulaşılan bilgiler doğrultusunda yapılan ilk değerlendirme, lokantanın tüp takıldıktan sonra 12 saat daha müşterilerine hizmet verdiği, tüpten sızan gazın kepenkle kapalı olan iş yerine dolduğu ve patlamanın bundan kaynaklandığı yönünde.

Olaya ilişkin hazırlanacak bilirkişi raporunda lokantada gaz açma ve kapatmaya ilişkin alarm sisteminin olup olmadığı, tüpün kapalı alanda bulunup bulunmadığı, havalandırmanın yeterli olup olmadığı, işletmede sanayi tipi tüpün kullanılmasının uygunluğu gibi hususlar araştırılacak.

Patlamanın yaşanmasıyla iş yeri kepenginin de lokantanın önünden geçen insanların üzerine savrulduğu vurgulandı.

Öte yandan tutuklanan şüphelilerin herhangi bir suç kaydının olmadığı anlaşıldı.

PATLAMANIN YAŞANDIĞI ŞIRDANCI DÜKKANI DEVREN SATILIKMIŞ

Bu arada patlamanın yaşandığı şırdan satışı yapılan dükkanının, işletmecisi G.K. tarafından 5 Haziran’da verilen ilanla devren satışa çıkarıldığı ortaya çıktı. İlanın açıklamasında, “Ayrancılar Barış Manço Caddesi üzerindedir. Cirosu güzeldir. Bölgede tektir. İsmi duyulmuş, bilinmiş bir yerdir. Restoran olarak değerlendirebilirsiniz. Çarşı içindedir. Şehir değişikliği yapacağım için devrediyorum. Gelip, görebilir, cirosuna bakabilirsiniz. Ciddi alıcılar iletişime geçsin lütfen. Alıcısına şimdiden hayırlı olsun” ifadelerine yer verildiği görüldü.

Ne olmuştu?

İzmir’in Torbalı ilçesi Ayrancılar Mahallesi Barış Manço Caddesi’ndeki iş yerinde 30 Haziran’da patlama meydana gelmiş, 5 kişi hayatını kaybetmiş, 63 kişi yaralanmıştı. Soruşturma kapsamında iş yeri sahibi G.K. ile patlamadan bir gün önce tüpü değiştirdiği belirlenen M.K. tutuklanmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir